Categories
Link v Bio Minerály Problémy Výživa Zaujímavosti železo

Ako na zápchu pri užívaní železa. Dôvody a možné riešenia

Nie je žiadnym tajomstvom, že doplnky výživy s obsahom železa spôsobujú u citlivých ľudí rôzne tráviace ťažkosti ako je nevoľnosť (nausea), hnačka a paradoxne aj zápcha.

Práve zápcha je asi ten najčastejší a najnepríjemnejší vedľajší účinok, ktorý ľudí často odrádza od užívania doplnkov výživy s obsahom železa alebo potravín bohatých na železo.

Prečo železo spôsobuje zápchu?

Hlavným dôvodom, prečo doplnky výživy a potraviny bohaté na železo spôsobujú zápchu, je jeho veľmi nízka absorpcia v tráviacom trakte. V priemere je to u žien 10 % a u mužov len 5 % vstrebaného železa z potravy.

V prípade jeho nedostatku sa jeho absorpcia môže zvýšiť až na 20 %. Zvyšných 80 95 % nevstrebaného železa prechádza ďalej až do hrubého čreva, kde prichádza do kontaktu s našou črevnou mikroflórou.

Problém nastáva v prípade, ak sú v našej črevnej mikroflóre prítomné patologické (chorobné) mikroorganizmy. Vplyvom ich premnoženia dochádza k vzniku nežiadúcej zápchy. Tu sa musíme na chvíľu zastaviť a povedať si, čo je črevná mikroflóra, ako vzniká a prečo dochádza k zmenám v jej zložení.

Črevná mikroflóra – dobrý sluha, zlý pán

Črevná mikroflóra nie je ani tak orgán ako sa často uvádza, ale skôr by sme o nej mohli vravieť ako o tkanive. U priemerného človeka je tvorená z 1014 bakteriálnych buniek (to je jednotka a 14 núl alebo inak 100 biliónov). Pre lepšiu predstavu aké je to číslo obrovské, si predstavte, že celé naše telo (bez mikroflóry) je tvorené z 10 biliónov buniek, čiže naša mikroflóra je 10x početnejšia ako bunky celého nášho tela.

Asi tušíte, že v črevnej mikroflóre sa nenachádza len nejaký jeden druh baktérii, ale celý komplex. Celkový počet jednotlivých druhov nebolo jednoduché zistiť, keďže len okolo 30 % črevnej mikroflóry vieme identifikovať kultivačnými technikami. Až pomocou sekvenčného skúmania sa zistilo, že ľudské črevo môže obývať 15 000 – 36 000 rôznych druhov baktérii.

Samozrejme, nemá každý všetkých 15 000 – 36 000 druhov baktérií v čreve. Každý jednotlivec má úplne unikátne zloženie mikroflóry, ktorú tvorí kombinácia 500 – 1 500 druhov baktérii. Na svete nenájdete človeka, ktorý by mal rovnakú mikroflóru ako vy [1].

Možno sa pýtate, ako sa tam tie mikróby objavili? Predstavte si, že človek prichádza na tento svet bez mikroflóry! Získava ju až prvým kontaktom s vonkajším svetom, a práve ten prvý kontakt je extrémne dôležitý.

Určite poznáte príslovie: „Kto prvý príde, ten berie“, tak u mikrobiómu to platí dvojnásobne. Povrch nášho čreva je pri narodení krásny, čistý, nekolonizovaný a verte tomu, že prví návštevníci (rozumej baktérie) sa tam veľmi radi usadia a obsadia každučký voľný flek.

Do 3 rokov života v našom čreve prebiehali hotové „vojny“ medzi baktériami. Niektoré baktérie vylučovali látky, ktoré usmrcovali iné baktérie, alebo robili prostredie okolo nich nehostinné pre iné druhy a tak to trvalo až pokiaľ nenastala rovnováha. To je aj dôvodom, prečo je zápcha u dieťaťa, podobne ako hnačka vcelku bežná záležitosť.  V zdravých podmienkach zostáva väčšinou stabilná až do dospelosti [2].

No ako ten boj bude vyzerať a akého bude mať víťaza, ktorý preváži nad ostatnými, záleží aj od takej maličkosti, akou je spôsob pôrodu. Ak sa dieťa narodí prirodzenou cestou, tak ako prvé príde do kontaktu s vaginálnou mikroflórou, no ak sa narodí cisárskym rezom, ako prvé príde do kontaktu s kožnou mikroflórou, resp. s nemocničným prostredím [2].

Dokonca sa zistilo, že deti narodené cisárskym rezom nemajú mikroflóru zhodnú s mikroflórou matkinej kože, ale skôr kože iných ľudí – tých, ktorí boli prítomní pri pôrode a dotýkali sa dieťaťa.

Ukázalo sa, že pôrod cisárskym rezom významne znižuje bohatosť a rozmanitosť mikroflóry, čo v konečnom dôsledku vedie u týchto ľudí k vyššiemu riziku rozvoja alergií, astmy a atopických ochorení [2].

Taktiež podávanie antibiotík v detstve je rozhodujúcim faktorom ovplyvňujúcim bohatosť a rozmanitosť mikroflóry. Je zrejmé, že výživa matky je tiež faktorom ovplyvňujúcim mikroflóru dieťaťa a význam spôsobu kŕmenia, t. j. dojčenie v porovnaní s kŕmením umelým mliekom, súvisí s prítomnosťou konkrétnych oligosacharidov v materskom mlieku a je významný, hoci významnú úlohu zohráva aj prostredie.

Mohli by sme to zhrnúť tak, že črevná mikroflóra sa postupne vyvíja a spolu so svojimi genetickými produktmi existuje v komplexnej, ale vyváženej rovnováhe (homeostáze) a má dôležitú úlohu vo výžive, energetickom metabolizme, obrane hostiteľa a vývoji imunitného systému.

dobré a zlé baktérie
Niekoľko dobrých a zlých zástupcov baktérií. Zdroj: canva

Narušenie črevnej rovnováhy – dysbióza

Pokiaľ dôjde k narušeniu rovnováhy bakteriálnej mikroflóry, tak hovoríme o dysbióze, ktorá sa spája s rôznymi chorobnými stavmi ako je syndróm dráždivého čreva, ulcerózna kolitída, autoimunitné ochorenia, hnačka alebo aj spomínaná zápcha.

Vcelku významnou mierou k rozvoju dysbiózy prispieva nadužívanie alebo dlhodobé užívanie antibiotík (najmä širokospektrálnych). Širokospektrálne antibiotiká môžu ovplyvniť až 30 % všetkých bakteriálnych druhov v čreve, čo vedie k poklesu rozmanitosti, vyrovnanosti a bohatosti črevnej mikroflóry.

Inými slovami, ak priemerný človek má tých 500 – 1500 druhov baktérií v čreve, tak užívaním širokospektrálnych antibiotík zníži populáciu alebo úplne vykynoží 150 – 500 rôznych druhov baktérií z čreva. To je extrémny zásah do črevnej mikroflóry, ktorého následky trvajú od niekoľkých mesiacov až po roky od ukončenia liečby [3]!

Z tohto hľadiska je poľutovania hodné časté predpisovanie antibiotík bez vedomosti či dané ochorenie je skutočne spôsobené patogénnymi mikroorganizmami. Takéto nadužívanie antibiotík nielenže poškodzuje mikroflóru, ale prispieva aj k oveľa alarmujúcejšiemu problému a tým je antibiotická rezistencia. Lenže teraz som už trošku odbočil od témy.

Ako sa chrániť pred vznikom dysbiózy?

Samozrejme, nie vždy je možné vyhnúť sa užívaniu antibiotík a v tom prípade je vhodné užívať počas liečby aj po jej ukončení probiotiká. Akurát si treba uvedomiť jednu vec. Skúste sa zamyslieť, koľko rôznych bakteriálnych druhov obsahujú probiotiká a koľko bakteriálnych druhov stratíme užívaním antibiotík? Správne, je tam značný nepomer. Bežne obsahujú probiotiká okolo 10 bakteriálnych druhov, no my sme ochudobnili svoju mikroflóru o ďaleko vyššie množstvo bakteriálnych druhov.

Zaujímavosť: všimnite si, že som vyššie písal „bakteriálnych druhov“ a nie kmeňov. Výrobcovia probiotík totiž mylne uvádzajú na svojich výrobkoch počet druhov baktérií ako počet kmeňov! Takže, ak máte v zakúpenom probiotiku napríklad týchto 7 baktérií: Lactobacillus acidophillus, Lactobacillus casei, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus reuteri, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium longum, Streptococcus thermophilus; tak sa nejedná o 7 kmeňov! Konkrétne je to len jeden jediný kmeň a to Fermicutes, 3 rody (Lactobacillus, Bifidobacterium a Streptococcus) a 7 druhov! Len toľko k tomuto všeobecne akceptovanému omylu :).

Aj napriek tomu dokážu probiotiká znížiť riziko rozvoja črevných ochorení spôsobených rozmnožením zlých baktérií. Koniec koncov tých 30 % usmrtených baktérií treba niečím nahradiť a je v našom najlepšom záujme, aby to boli zdraviu prospešné baktérie, a nie naopak.

Ako zistím, či mám dysbiózu?

Pokiaľ pri užívaní železa trpíte zápchou, tak s najväčšou pravdepodobnosťou máte dysbiózu. Železo je totiž nevyhnutné pre množenie baktérií, či už dobrých alebo zlých.

Pokiaľ máte v čreve prirodzenú prevahu zlých (patologických) baktérií, tak prijatím železa sa ich množstvo ešte zvýši, čo spôsobí neželané črevné ťažkosti.

To je aj hlavný dôvod prečo sa železo nesmie užívať v čase akejkoľvek bakteriálnej infekcie, lebo by sa tým jej priebeh len zhoršil.

probiotiká a prebiotiká

Ako sa dysbióza lieči?

Vyliečiť dysbiózu je beh na dlhé trate, nepôjde to za týždeň ani za mesiac. Počítajte skôr pol roka a viac.

Najlepšie, čo môžete na začiatok spraviť, je navštíviť odborníka. Zo vzorky stolice vám zistí, či neobsahuje premnožené niektoré z patologických druhov baktérií, ako je napríklad Clostridium difficile, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli alebo Eubacterium biforme.

Samotná liečba dysbiózy prebieha spravidla tromi spôsobmi: antibiotikami, pre-probiotikami alebo invazívne tzv. fekálnou transplantáciou.

Antibiotická liečba

Ohľadne antibiotickej liečby existujú významné dôkazy o jej prospešnosti pri odstraňovaní baktérií spôsobujúcich rakovinu ako je E. coli.  Ich nasadením je možné zmierniť škodlivý zápal a riziko vzniku rakoviny, syndrómu dráždivého čreva alebo cystickej fibrózy.

Problém s používaním antibiotík je, že oni nevedia, ktoré baktérie sú dobré a ktoré zlé, jednoducho zabíjajú všetky ktoré sa nevedia účinne brániť. Existuje len veľmi málo antibiotík (ich vývoj je značne zdĺhavý), ktoré by bojovali len proti jednému typu baktérií. Poväčšine antibiotická liečba cieli na mnoho druhov baktérií (aj tých prospešných) a tým môže prispieť k vzniku dysbiózy a byť tak škodlivá pre budúce zdravie pacienta.

Na druhej strane, ak sa antibiotická liečba skombinuje s užívaním prebiotík a probiotík, môže ju to značne posilniť.

Užívanie prebiotík a probiotík

Pri liečbe dysbiózy je veľmi vhodné užívanie prebiotík a probiotík, ktoré najmä v poslednej dobe zažívajú značný nárast v popularite.

Za prebiotikami sa myslí užívanie látok, ktoré slúžia ako potrava pre tie dobré mikróby, čím podporujú ich rast a množenie, kdežto ak užívame probiotiká, tak prijímame do tela priamo prospešné druhy baktérií.

Myšlienkou za užívaním probiotík je, že ak budeme užívať vhodné druhy baktérií v dostatočnom množstve, tak môžeme pozmeniť svoj mikrobióm a potlačiť prevahu nechcených patologických baktérií. Týmto štýlom môžeme zmierniť tráviace problémy ako je zápcha, nadúvanie, kŕče alebo hnačka.

V probiotikách sa najčastejšie vyskytujú rody LaktobacilusBifidobacterium v počte od 10 do 60 miliárd. Ich počet vyzerá neskutočne vysoký, ale spomeňte si len na to, koľko baktérií tvorí náš mikrobióm a jednoduchým prepočtom zistíte, že do tela vlastne prijmete len okolo 1/10000 (slovom – jednu desaťtisícinu) celkového počtu baktérií, čo pravdepodobne nespôsobí žiadnu prevratnú zmenu pomerov v čreve. Z tohto dôvodu je potrebné brať probiotiká aj niekoľko týždňov ideálne spolu s prebiotikami.

Problémom probiotík a prebiotík je, že príčiny zápchy sa môžu líšiť od človeka k človeku. Čo tým myslím? Jednoducho, niekto môže mať zápchu, pri ktorej sa pozoruje znížené množstvo Actinobacterium vrátane Bifidobacterium v stolici a zvýšené množstvo Bacteroidetes na črevnej stene [4] a u iného môže zápchu spôsobovať zvýšené množstvo Bacteroidetes a Bifidobacterium a znížené množstvo FaecalibacteriumLactobacterium [5].

Z daného hľadiska je vcelku zaujímavým riešením použitie personalizovaných probiotík. Sú to probiotiká vyrobené na mieru pre konkrétneho človeka. Princíp je vcelku jednoduchý. Na základe vzorky vašej stolice sa vyrobia probiotiká so zložením, ktoré bude určené presne na riešenie vášho problému. Musím ale upozorniť, že sa jedná o vcelku drahé riešenie. Polročná terapia personalizovanými probiotikami stojí 720 € (4 € denne). Túto službu u nás ponúka firma iProbio (PS: nemám s nimi žiadnu spoluprácu, len si myslím, že je to vcelku zaujímavé riešenie).

Fekálna transplantácia

Fekálna transplantácia už patrí medzi invazívne metódy, pri ktorých sa do vášho tela zavedie zriedená stolica zdravého darcu. Jedná sa o veľmi sľubnú metódu pre liečbu ťažko liečiteľných typov infekcií ako je napríklad infekcia Clostridium difficile, ktorá je odolná voči bežnej antibiotickej liečbe [6].

Fekálna transplantácia sa môže použiť aj pri liečbe a zmierňovaní príznakov zápalových ochorení čriev ako je ulcerózna kolitída, Crohnova choroba alebo napríklad aj pri syndróme dráždivého čreva, chronickej zápche, chronickom únavovom syndróme, obezite, diabete mellitus, ochorení žlčových ciest, alergii, intolerancii a i.

Treba ale poznamenať, že fakálna transplantácia patrí ešte medzi experimentálne metódy a nepreukázalo sa ešte dostatočne hodnoverne jej účinnosť pri liečbe a prevencii vyššie uvedených ochorení. Jediné, pri čom sa fekálna transplantácia ukázala ako prínosná metóda je pri liečbe infekcie C. difficile.

Potraviny na pravidelné vyprázdňovanie
Zdroj: canva

Zápcha pri užívaní železa – čo pomáha na zápchu?

Ako už bolo spomenuté, všetko železo, ktoré sa do tela nevstrebe prechádza až do hrubého čreva, kde živí zlé patogénne baktérie. Vzniknutá zápcha je preto znakom prevahy zlých baktérií [1].

Preto je našou snahou minimalizovať množstvo nevstrebaného železa použitím jeho ľahko-vstrebateľných foriem. Medzi také formy patrí bisglycinát železnatý použitý napríklad v prípravku MegaHemo. Bisglycinát železnatý sa vyznačuje vysokou biologickou dostupnosťou.

železo doplnok výživy MegaHemo

V prípade, že aj napriek použitiu bisglycinátu železnatého budete mať zápchy, môžete skúsiť užívať železo obdeň – v tom prípade bude ale liečba trvať dlhšie.

Medzi ďalšie spôsoby zmiernenia zápchy mimo vyššie spomenuté spôsoby liečby dysbiózy možno zahrnúť:

  • príjem dostatočného množstva tekutín – aspoň 2 L denne,
  • vyhýbanie sa nadmernému stresu,
  • dostatok pohybu – sedavý spôsob života môže byť príčinou zápchy aj bez užívania doplnkov železa,
  • jedzte jedlá bohaté na vlákninu – celozrnné výrobky, bobuľové ovocie, zelenina, strukoviny -> vláknina zvyšuje množstvo vody v stolici a podporuje rast a množenie zdraviu prospešných baktérii,
  • vyskúšajte sušené čierne slivky – hrsť sušených sliviek denne tiež podporuje zdravé črevá,
  • neodkladajte návštevu toalety – akonáhle pocítite nutkanie na toaletu, choďte, zadržiavaním sa hustota stolice len zvyšuje,
  • vyhýbajte sa potravinám, ktoré zápchu podporujú: surové tvrdé banány, čučoriedky a čierne ríbezle, veľa kravského mlieka a syrov,
  • obmedzte konzumáciu mäsa – ak už, tak preferujte skôr mäso od miestnych známych farmárov, keďže množstvo antibiotík v mäse z veľkochovov je priam  alarmujúci a môže predstavovať vážne riziko z hľadiska oslabenej mikroflóry aj posilnenia antibiotickej rezistencie baktérií v čreve,
  • obohaťte jedálniček o fermentované výrobky: kyslá kapusta, jogurty, nakladané uhorky. Fermentované výrobky obsahujú živé baktérie, ktoré obohacujú črevnú mikroflóru.

Ak máte akútny problém so zápchou, tak ako prírodné preháňadlo odporúčam zaobstarať si čaj z kasie senovej (Cassia Senna). Ako dobré laxatíva pôsobia aj prípravky obsahujúce oxid horečnatý.

Z babských receptov „ako vyvolať stolicu“ by som spomenul:

  • pol citróna vytlačiť do pohára teplej vody a ráno na lačno vypiť
  • jablkový, hruškový džús – obsahuje pektíny, ktoré dobre viažu vodu, čím uľahčujú vyprázdňovanie
  • rôsol z uhoriek
  • vypiť šťavu z kyslej kapusty ráno na lačno
Na zápchu je vhodný čaj s Cassia Senna

Čaj z Kasie senovej (Cassia Senna) obsahuje látky so silne laxatívnym účinkom. Zdroj: canva

Rizikové skupiny, ktoré môžu mať problémy so zápchou

Zápcha je dosť častá pri istých životných obdobiach, ochoreniach alebo pri užívaní niektorých liekov.

Vo všeobecnosti sú na zápchu náchylnejšie tehotné ženy. Je to spôsobené spomalením metabolizmu, čím telo zabezpečuje, aby z prijatej stravy boli prijaté všetky vitamíny a minerály potrebné pre zdravý rast a vývoj plodu.

Častejšie majú so zápchou problémy aj starší ľudia. Je to spôsobené zníženou stabilitou mikrobiómu u ľudí nad 60 rokov [2].

Ohrozenou skupinou sú aj ľudia užívajúci lieky patriace do skupiny opioidov (proti bolesti), lieky na parkinsonovu chorobu,  niektoré lieky na liečbu psychiatrických stavov, diuretiká alebo lieky na liečbu srdcových porúch (napr. isoptin).

V prípade, že máte silnú zápchu a návšteva toalety sa kvôli rane v oblasti konečníka stáva bolestivou, odložte užívanie železa na niekoľko dní, kým sa rana nezacelí. Pite viac vody, jedzte potraviny bohaté na vlákninu, nasaďte probiotiká a prebiotiká.

Ak sa vaše trávenie znormalizuje, opäť nasaďte železo, ale spočiatku len každé 3 dni.  Po týždni môžete skúsiť zvýšiť dávku na každý druhý deň a v prípade, že to budete zvládať dobre, tak po jednom až dvoch týždňoch ho môžete pokojne brať aj denne.

Pokiaľ sa u vás nerozvinula anémia z nedostatku železa, ale máte diagnostikovaný len pokles železa, tak môžete brať železa bez problémov aj každý druhý deň. Akurát sa vám v tom prípade dvojnásobne predĺži liečba.

Ak máte diagnostikovaný nedostatok železa v čase tehotenstva, tak železo je potrebné brať denne. Krvné testy na obsah železa sa počas liečby odporúča robiť každé 2-3 mesiace.

Užívanie železa obdeň sa odporúča aj ľuďom so zápalovými ochoreniami. Počas zápalu sa v tele zvyšuje hladina hepcidínu, hormónu, ktorý blokuje presun železa z a do bunky, čo významne znižuje vstrebávanie železa [7].

V prípade anémie z nedostatku železa je dôležitá normalizácia syntézy hemoglobínu, a preto sa odporúča užívať železo denne. Keď sa syntéza hemoglobínu normalizuje, môžete pokračovať v užívaní železa každý druhý deň, aby ste zvýšili zásoby železa (hladinu feritínu).

[1]      T. J. Borody, S. Paramsothy, G. Agrawal. Fecal Microbiota Transplantation: Indications, Methods, Evidence, and Future Directions. Curr. Gastroenterol. Rep., 2013, 15,.

[2]      L. Nibali, B. Henderson. The human microbiota and chronic disease: Dysbiosis as a cause of human pathology. Hum. Microbiota Chronic Dis. Dysbiosis as a Cause Hum. Pathol., 2016, 1–520.

[3]      M. P. Francino. Antibiotics and the Human Gut Microbiome: Dysbioses and Accumulation of Resistances. Front. Microbiol., 2015, 6,.

[4]      T. Ohkusa, S. Koido, Y. Nishikawa, N. Sato. Gut microbiota and chronic constipation: A review and update. Front. Med., 2019, 6, 19.

[5]      H. Cao, X. Liu, Y. An, G. Zhou, Y. Liu, M. Xu, W. Dong, S. Wang, F. Yan, K. Jiang, B. Wang. Dysbiosis contributes to chronic constipation development via regulation of serotonin transporter in the intestine. Sci. Reports 2017 71, 2017, 7, 1–12.

[6]      T. J. Borody, S. Paramsothy, G. Agrawal. Fecal Microbiota Transplantation: Indications, Methods, Evidence, and Future Directions. Curr. Gastroenterol. Rep., 2013, 15,.

[7]      N. U. Stoffel, C. I. Cercamondi, G. Brittenham, C. Zeder, A. J. Geurts-Moespot, D. W. Swinkels, D. Moretti, M. B. Zimmermann. Iron absorption from oral iron supplements given on consecutive versus alternate days and as single morning doses versus twice-daily split dosing in iron-depleted women: two open-label, randomised controlled trials. Lancet Haematol., 2017, 4, e524–e533.